Ženske s težavami v perimenopavzi pridejo v ginekološke ambulante s številnimi vprašanji. Skrbijo jih spremembe dolžine menstruacijskega cikla ter trajanje in jakost menstrualnih krvavitev. Take spremembe se lahko pojavijo že nekaj let pred menopavzo. Ob izostankih menstruacije ženske pogosto skrbi, da so zanosile, kar ni nemogoče. Zato ženskam svetujemo, da še leto dni od zadnje menstruacije uporabljajo zaščito. Pogosto pacientke skrbi tudi pojav menopavzalnih težav, saj mnoge sprva ne vedo ali jih pripisati normalnemu dogajanju v telesu ali bolezenskemu stanju.
Najpomembneje je, da se s pacientko, ki toži zaradi zgodnjih menopavzalnih težav:
Predvsem se natančno pogovorimo, spoznamo njene želje, spremljajoče bolezni in razvade.
Pacientkam najprej svetujemo:
Če se ob takih ukrepih težave ne umirijo do tiste mere, ki za žensko ni več moteča, se skupaj s žensko po temeljitem pregledu in izključitvi kontraindikacij odločimo za zdravljenje s hormoni – hormonska nadomestno zdravljenje (HNZ). Zavedati se namreč moramo, da pacientkam s hujšimi menopavzalnimi težavami nehormonski pripravki težav ne ublažijo v zadostni meri, saj je najmočnejši nehormonski pripravek stokrat blažji od hormonskega preparata.
Pri ženskah, ki še imajo menstruacijske cikluse, uvedemo zdravila, ki ohranjajo menstruacijo. Ženskam, ki so leto dni brez menstruacije, predpišemo zdravila, ki ne povzročajo mesečnih krvavitev. Pacientkam z ohranjeno maternico predpisujemo kombinacijo dveh hormonov – estrogena in gestagena, pri pacientkah brez maternice lahko predpišemo samo estrogen. Svetujemo zdravljenje s čim nižjim še učinkovitim odmerkom in, če je le mogoče, uporabo HNZ do petih let. Izjema so le ženske s prezgodnjo menopavzo, katerim svetujemo hormonsko nadomestno zdravljenje do povprečne starosti ob menopavzi (52 let).
Zdravila vedno ukinjamo postopoma, z zmanjševanjem odmerka.
HNZ ne priporočamo ženskam z izrazito previsoko telesno težo, visokim tveganjem za trombembolijo, Alzheimerjevo boleznijo in starejšim ženskam (razen tistim z izrazitimi simptomi in po neuspešnem nehormonskem zdravljenju).
Takim pacientkam pomagamo z lokalnimi estrogenskimi preparati v obliki vaginalnih tabletk ali krem, sedaj tudi z radiofrekvenčno terapijo. Na voljo je tudi več neestrogenskih preparatov.
Lajšanje menopavzalnih težav je pomembno tudi zato, ker je posledica pomanjkanja spolnih hormonov tudi povečano tveganje za razvoj srčno žilnih bolezni in osteoporoze.