To je prva vidna zaznava nosečnosti vsake bodoče mamice. Namenjen je potrditvi nosečnosti v maternici. Pri pregledu določimo število plodov, izmerimo njihovo velikost in določimo pričakovani datum poroda. Plodov srčni utrip lahko opazujemo od 6. tedna dal je.
Ultrazvočno merjenje NS je presejalni test za odkrivanje kromosomskih nepravilnosti ploda, zato ga priporočamo vsem nosečnicam. Nuhalna svetlina je debelina nabrane tekočine na zatilju ploda. Povečana NS predstavlja večje tveganje za rojstvo otroka s trisomijo 21 (Downov sindrom), drugimi kromosomskimi nepravilnostmi, nekaterimi genetskimi sindromi in večjimi srčnimi napakami.
Izmerimo premer plodove glavice, frekvenco srčnega utripa, razdaljo teme-trtica in debelino nuhalne svetline. Z računalniškim programom, ki poleg meritev upošteva tudi starost nosečnice, izračunamo tveganje za rojstvo otroka s trisomijo 21, 18 in 13. Tako odkrijemo več kot 75%-80% plodov z Downovim sindromom. Verjetnost prisotne kromosomske napake pri plodu se močno zmanjša, če ob preiskavi jasno vidimo nosno kost.
Med preiskavo pregledamo organe ploda in tako ugotovimo ali izključimo nekatere strukturne nepravilnosti. Potrdimo termin poroda, v primeru večplodne nosečnosti pa ugotavljamo tudi vrsto le-te. Dvojni hormonski test, pri katerem v krvi matere določimo βHCG in od nosečnosti odvisen protein PAPP-A, zanesljivost preiskave poveča na 85-90%.
Nosečnicam, pri katerih ugotovimo povečano tveganje za rojstvo otroka s prirojeno kromosomsko napako, svetujemo dodatno preiskavo (biopsijo horionskih resic ali amniocentezo), s katero diagnozo kromosomske napake potrdimo ali ovržemo.
Merjenje nuhalne svetline z izračunom tveganja za kromosomopatijo lahko opravljajo samo specialisti ginekologi, ki so pridobili licenco za opravljanje nuhalne svetline pri »Fetal Medicine Foundation« v Londonu, katero je potrebno vsako leto obnoviti.
Preiskava je samoplačniška, razen za nosečnice, ki bodo ob terminu poroda stare 35- 37 let ter nosečnice, ki so ž e rodile ali splavile otroka s kromosomsko napako.
Natančen pregled morfologije ploda je ena od najpomembnejših UZ preiskav v nosečnosti. Namenjena je potrditvi normalnega razvoja ploda oziroma odkrivanju večjih razvojnih nepravilnosti, pa tudi t.i. mehkih označevalcev, ki povečajo tveganje za prisotnost kromosomske napake pri plodu.
Preiskavo opravimo med 20. in 22. tednom nosečnosti. V primeru normalnega izvida lahko z veliko verjetnostjo napovemo rojstvo zdravega otroka. Izjema so pljuča in možgani, katerih razvoj niti ob rojstvu ni popolnoma končan, zato je nevrološka ocena ploda manj zanesljiva.
Ocenimo tudi plodovo rast, popkovnico, lego posteljice in količino plodovnice. Spol ploda razkrijemo na željo staršev.
Med 30. in 34. tednom nosečnosti ocenimo, ali plod raste v skladu s pričakovanji. Včasih lahko ob pregledu ugotovimo tudi razvojno napako, ki v 22. tednu nosečnos ti še ni bila vidna. Vedno preverimo tudi lego ploda, posteljico in količino plodovnice.
Z UZ meritvijo pretoka krvi skozi maternične arterije ocenjujemo tveganje za razvoj preeklampsije in zastoja plodove rasti kasneje v nosečnosti. Preiskavo je pri nosečnicah z v ečjim tveganjem priporočljivo opraviti že v zgodnji nosečnosti, pri zdravih nosečnicah pa v 20. do 24. tednu nosečnosti.
S preiskavo ugotavljamo stanje ploda in delovanje posteljice. V primeru, ko posteljica ne deluje več optimalno, se krivulja pretoka v popkovničnih arterijah značilno spremeni. Od tega, kako zelo se spremeni, je odvisno naše ukrepanje. Preiskavo navadno pridružimo UZ kontroli rasti ploda, sicer pa jo opravljamo v zadnjem trimesečju nosečnosti in ob podaljšani nosečnosti.